Przewodnik po reklamach kontekstowych – co to jest i jak działa? 

Prawdopodobnie wielokrotnie słyszałeś stwierdzenie – “wszystko zależy od kontekstu”. W branży marketingowej jest podobnie. Przypuśćmy, że jesteś w trakcie poszukiwania zestawu do nurkowania. Podjąłeś się researchu w sieci internetowej, zapytałeś się o opinie swoich znajomych, jednak nic z tego. Postanawiasz zajrzeć na jedno z forów w Internecie, celem znalezienia wskazówek i porady. Pierwsze, co Ci się wyświetla to reklama upragnionego zestawu do nurkowania. Tak działa reklama kontekstowa  – to detektor myśli i Twoich potrzeb. Wspaniałe, prawda? 

 

Przybliżymy Ci bardziej – od strony teoretycznej – pojęcie, określane jako reklama kontekstowa. Przekonasz się, jak wskazana forma promocji pomoże Ci w rozwoju online Twojego przedsiębiorstwa. 

Reklama kontekstowa – z myślą o Tobie

Reklama kontekstowa polega na tym, że jest wyświetlana użytkownikowi na podstawie treści, które internauta przegląda. Odbywa się to za pomocą oprogramowania do reklamy kontekstowej. Różni się ono od sieci reklamowej, ponieważ umożliwia reklamodawcom wyświetlanie reklam w określonej i docelowej lokalizacji, a nie tylko w ogólnej sieci. Za jej sprawą, reklamodawcom udaje się kierować reklamy do określonej grupy demograficznej, do której chcą dotrzeć. To kierowanie może odbywać się za pomocą wielu różnych czynników, takich jak lokalizacja, zainteresowanie użytkowników, pora dnia czy koszyk na zakupy. 

Zalety, których nie sposób pominąć przy reklamie kontekstowej 

Nie sposób pominąć korzyści, które wynikają z działań, wchodzących w skład pojęcia określanego jako reklama kontekstowa. Do zbioru profitów zaliczamy:

  • niższy koszt dla reklamodawców, 
  • większe opcje kierowania dla konsumentów, 
  • więcej opcji kierowania na wiele platform dla reklamodawców, 
  • lepszy pomiar odbiorców,
  •  udoskonalone dane na różnych urządzeniach. 

Pojawiają się również wady, których jest stosunkowo mniej, jak np. chaos reklamy, spowodowany większą ilością opcji kierowania z platformy, a większa ilość danych do zarządzania może prowadzić do większych kosztów administracyjnych. Podsumowując, reklama kontekstowa to technika zarządzania ryzykiem, która może obniżyć koszty, zwiększyć opcje kierowania i poprawić pomiar oglądalności. Reklamodawcy powinni rozważyć reklamę kontekstową jako nowe narzędzie marketingowe przeciwko ryzyku, które są gotowi podjąć. 

Jak włączyć reklamę kontekstową do biznesu online? 

Jeśli zdecydowałeś się na wykorzystanie reklamy kontekstowej w swojej firmie, pierwszym krokiem jest opracowanie solidnego planu, który określi, jakie korzyści przyniesie to Twojemu przedsiębiorstwu. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz dużą działalność czy jednak kierujesz swoją ofertę na rynek lokalny – sprecyzowanie celów stanowi podstawę udanej kampanii marketingowej. 

Gotowy na kolejny krok? Rozpocznij opracowywanie strategii reklamy kontekstowej i poszerzaj bazę klientów.